Cikkeink látásunkról 10 perc Az oldal minimum olvasási ideje

Hipermetrópia

Megosztás

Ez a fénytörési hiba szintén nem betegség. A mindennapokban „túllátásként” emlegetjük, ami azt jelenti, hogy alkalmazkodásmentes állapotban a végtelenből érkező párhuzamos sugarak a retina mögött egyesülnek, így a korrigálásához arra van szükség, hogy egy lencse a retinára „gyűjtse” a sugarakat. A szemgolyó hossza nincs összhangban a törőerővel, ezért az alkalmazkodás igénybevételével történhet csak meg az éleslátás.

 

A hipermetrópiának különböző mértéket különböztetjük meg, így beszélünk abszolút hipermetrópiáról, amikor már sem távolra, sem közelre nem látunk jól (6,00 dioptriánál több szükséges). Általában már gyermekkorban jelentkeznek a problémák, és a szemüveg elengedhetetlen a mindennapokban.

A relatív hipermetrópia (+3,00 dioptriánál nagyobb korrekciót igényel) kezdetben közeli panaszok jelentkezésekor derül ki kisiskolás korban, mert távolra a szem lealkalmazkodja a hiányzó korrekciót. Ez azonban megterheli az idegrendszert, hiszen állandó izommunkával jár.

 A harmadik típus a fakultatív hipermetrópia látensen van jelen sok ember életében. Nem derül ki, hogy szemüveg szükséges, mert a szem jól alkalmazkodik, de fáradásos tünetek jelentkezhetnek. Utóbbi típus esetén az olvasási nehézségek jelentkezése az első tünet, az első alkalom, amikor szemvizsgáló segítségére van szükség. Ha ez a tünet 30-35 éves korban mutatkozik meg, nem beszélhetünk még presbiópiáról, azaz nem az alkalmazkodási képesség csökkenéséről van szó, csupán egy korrigálatlan túllátásról.

 

A tünetek osztályozásához nagy szükség van a szakember által feltett kérdések megválaszolására, a kezeléshez pedig a rendszeres látásszűrésre.

Ha már gyermekkorban nagy hangsúlyt fektetünk a látásszűrésre, hamar kiderülhet, hogy milyen korrekció szükséges. Erre azért van szükség, mert elkerülhetőek az alkalmazkodás következtében kialakuló panaszok, sőt megelőzhető, hogy az agyunk kikapcsolja valamelyik szemünk működést (tompalátás). A feltáratlan hipermetrópia gyermekkorban nagy veszélyeket rejt. Ha az agyunk a kényelmi szempontokat figyelembe véve kikapcsolja az egyik szem működését, egyszemes látás esetén nem alakul ki térlátás, ami tanulási nehézségekhez vagy később a szakmák gyakorlásából való kizáráshoz vezethet. Épp ezért a gyermekkorban végzett szűrések kiemelt fontosságúak, és minden szülő felelőssége.

A túllátás korrekciójához „pluszos” lencse szükséges. Ennek a lencsének a sajátossága, hogy a közepén vastag és a széle felé vékonyodik. A keretválasztás szintén nagyon fontos, mert a nagyobb átmérővel rendelt lencse a középvastagság növekedését jelenti, így ha nagy keretet választunk, a lencse esztétikumát nehezebb garantálni. Szintén kihívást jelent a fúrt, vagy damilos keret, hiszen ilyenkor biztosítani kell a megfelelő szélvastagságot, de ez hatással van a lencse közepének a vastagságára is.

Az optikákban elérhető programok segítségével a pluszos lencsék is megtervezhetőek, és a legoptimálisabb lencse választható. Az aszférikus felületkialakítás laposabb lencsét eredményez, a nagyobb törésmutató pedig vékonyabb lencsét. Mindkettő jelentősen hozzájárul az esztétikus szemüveg elkészítéséhez.

 

Milyen multifokális lencsét válasszak?

 

A távollátás korrigálásához több termékünk közül választhat, azonban a pontos termékhez feltétlenül szükséges szakember segítségét kérni. Ha Önnek szüksége van olvasáshoz és távolra tekintéshez szemüvegre, akkor a Varilux multifokális szemüveglencséket javasoljuk.

Ha pedig távoli szemüveglencsére van szüksége, de sokat használja szemüvegét közelre, olvasáshoz, mobiltelefonhoz, akkor az Eyezen szemüveglencséket javasoljuk. 

Szemüveglencséink minden típusa elérhető Transitions fényre sötétedő kivitelben, a magasabb látáskomfort érdekében. Így a lencsék színe mindig a megfelelő mértékben változik.